Send to a friend RSS Share on Twitter Share on Facebook
The Scientific Committee


Organization:

 The Scientific and Technical Committee brings together researchers, academics, engineers and managers divided into divisions and groups providing interdisciplinary studies and research on topics defined by his office.

Chair:
Michel LANG (Irstea)
vice chair: Nicole GOUTAL (EDF R&D)
 




SHF activities are organized within 4 groups :
- Division Hydrosystems and Water Ressources, Eric GAUME (IFSTTAR-LCPC)
- Division Hydraulic structures and Environment, co-chairs Patrick SAUVAGET (ARTELIA) and Philippe SERGENT (Cetmef) 
- Division Hydro-technologies et Fluid Mechanics, Chair Guy CAIGNAERT and Antoine DAZIN (Arts et Métiers ParisTech)
- Division Hydrosciences, Chair Philippe GOURBESVILLE (Polytech'Nice) & Jean-Michel TANGUY (GIS HED²)


Division Hydrosystems and Water Ressources

Chair :
Eric GAUME (IFSTTAR-LCPC)
  URBAN HYDROLOGY.
Co-chairs: Fabrice RODRIGUEZ (IFSTTAR), Jonathan WERTEL (3D Eau), sheila ABOULOUARD (SIAAP)
GLACIOLOGY AND NIVOLOGY
Co-Chairs: Christian VINCENT and Delphine SIX (LGGE), Didier RICHARD and Emmanuel THIBERT (Irstea), Emmanuel PAQUET and Frédéric GOTTARDI (EDF)
HYDROLOGY.
Co-Chairs: Remy GARCON (EDF), Eric GAUME (IFSTTAR-LCPC), Michel PIROTTON (Université de Liège)
GROUNDWATERS.
Co-Chairs: Eric GOMEZ (BRGM) et Rachid ABABOU (IMFT)
WATER RESSOURCES, prospective and share
Co-Chairs: Pierre-Louis VIOLLET and Pierre-Louis VIOLLET
HYDROECOLOGY et ECOMORPHOLOGY 
Co-Chairs: Véronique GOURAUD (EDF-R&D) et Yves SOUCHON (Irstea)
 HYDROMETRY Chair: Jerome LECOZ qnd the DOPPLER working group

Division Hydraulic structures and Environment

Co-Chairs:
Patrick SAUVAGET (ARTELIA) & Philippe SERGENT (CEREMA)
 
COASTAL STRUCTURES AND PORTS.
Co-Chairs: Joël L'HER (CEREMA) and Luc HAMM (Artelia maritime)
HYDROELECTRICITY
Co-Chairs: Denis AELBRECHT (EDF-CIH) and Guy COLLILIEUX (CNR)
RIVER STRUCTURES AND INLAND NAVIGATION
Co-Chairs: Didier ROULT (CNR), Anton SCHLEISS (EPFL), Sébastien ERPICUM (Université de Liège)


Division  Hydrotechnologies et fluid mechanics

Chair :
Guy CAIGNAERT and Antoine DAZIN  (Arts et Métiers Paristech)

HYDRAULIC MACHINES AND CAVITATION. 
Co-Chairs: Antoine ARCHER (EDF), Mohamed FARHAT (EPFL), Régiane FORTES-PATELLA (LEGI)
NAVAL HYDRODYNAMICS
Co-Chairs: Jean-Yves BILLARD (ECOLE NAVALE de BREST), Pierre FERRANT (ECN), Jean-Jacques MAISONNEUVE (DCNS-Sirehna)
TWO-PHASE FLOWS.
Co-Chairs: Mathieu GUINGO (EDF - R&D) et Véronique ROIG (IMFT)
MARINE ENERGY CONVERSION SYSTEMS
Co-Chairs: Jérémy OHANA (Ifremer) and Jean-Luc ACHARD (LEGI), Denis AELBRECHT (EDF)
 MICROFLUIDICS.
Co-Chairs: Stéphane COLIN,Lucien BALDAS (INSA Toulouse), Gian Luca MORINI (Univ. Bologne, It.)

Cette division constitue le GST Mécanique des fluides et hydrotechnique de l'AFM (http://www.afm.asso.fr)

Division Hydrosciences

Chair:
Philippe GOURBESVILLE (Université de Nice) & Jean-Michel TANGUY (GIS HED²)
 
MARITIME AND RIVER HYDRAULICS.
Co-Chairs: Patrick SAUVAGET (Artelia),  Damien VIOLEAU (EDF) et Didier ROULT (CNR)
HYDROINFORMATICS AND SIMULATION.
Co-Chairs: Jean CUNGE, Nicole GOUTAL (EDF R&D), Serge HUBERSON (Université de Poitiers)
MORPHODYNAMICS AND SEDIMENT TRANSPORTS
Co-Chairs: Pierre LE HIR (Ifremer), Kim Dan NGUYEN (laboratoire St Venant), Benjamin DEWALS (Université de Liège)
HISTORY, ECONOMICS, LAW AND SOCIAL ISSUES RELATED TO WATER
Chair: Denis COEUR (Acthys diffusion) & Bettina GEISSELER (GEISSELER LAW)
EDUCATION & KNOWLEDGE
Chair: Olivier METAIS (ENSE3) and Jean-Michel TANGUY (GIS HED²)